Ekonomi

Citi aşırı değerleme nedeniyle Rocket Companies’in notunu düşürdü, bilanço genişlemesi beklentisiyle Sallie Mae’nin notunu düşürdü

Citi analistleri Salı günü Amerika Birleşik Devletleri tüketici finansmanı şubesinde yayınlanan bir rapora göre Rocket Companies’in (RKT) notunu Nötr’den Sat’a düşürürken, Sallie Mae’nin (SLM) notunu da Nötr’den Satın Al’a yükseltti.

Yatırım bankası, tüketici finansman şirketlerinin 2024 yılına ilişkin mali alacaklarının genel piyasa tahminleriyle eşleşeceği veya aşılacağı yönünde beklentilerini açıkladı. Ayrıca, net tahsilatların yılın ilk yarısında zirveye ulaşacağı varsayıldığından, kredi kalitesinin değerlendirilmesinin yatırımcılar için büyük bir endişe kaynağı olacağını düşünüyorlar.

Sallie Mae, bilanço büyüklüğünde beklenen artış, bir rakibin piyasadan çıkmasıyla daha büyük bir pazar payı elde etme fırsatı ve faiz oranlarının mevcut yüksek seviyelerden düşmesi nedeniyle bankanın kredi satışından daha iyi kar marjı beklentisi nedeniyle yükseltme aldı. Hedef fiyat 14 dolardan 23 dolara çıkarıldı.

Citi, “Hisse başına kazancın artması, 2025’e geçiş ve kazancın 5,2 kattan 7,1 kata çıkması nedeniyle fiyat hedefi artıyor” dedi. “Bu yeni katsayı önceki katsayımızdan önemli ölçüde yüksek olsa da, önümüzdeki yıllarda kredi satış hacmini azaltmayı planlayan SLM’nin büyüme potansiyelini daha doğru yansıttığını düşünüyoruz.”

Bu arada RKT için fiyat hedefini 9 dolardan 10 dolara çıkararak şirketin hisselerinin son üç ayda %52 değer kazandığını kabul ettiler.

Analistler, “Tanınmış markası ve ipotek sektörüne yönelik yenilikçi yaklaşımı nedeniyle RKT hisselerinin primli olarak değerlenmesi gerektiğini düşünsek de, mevcut hisse değerlemesinin aşırı yüksek olduğuna inanıyoruz.” yorumunu yaptı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından kontrol edilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

alacam-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu