Ekonomi

AB, Microsoft-OpenAI arasındaki 13 milyar dolarlık anlaşmayı soruşturabilir

Avrupa Birliği, Microsoft (NASDAQ:MSFT)’un ChatGPT ürünüyle tanınan yapay zeka araştırma laboratuarı OpenAI’ye yaptığı 13 milyar dolarlık yatırımla ilgili bir antitröst soruşturması başlatmayı düşünüyor. Konuya yakın kaynaklar bugün, AB’nin ortaklığı AB birleşme düzenlemeleri kapsamında soruşturmamaya karar vermesine rağmen, anlaşmanın AB’nin iç pazarındaki rekabeti potansiyel olarak kısıtlayabileceği veya bozabileceği yönündeki endişelerin devam ettiğini açıkladı.

Düzenleyiciler, Alphabet, Amazon ve yapay zeka firması Anthropic arasındaki işbirlikleri de dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketleri arasındaki işbirliklerine yönelik daha geniş bir incelemenin parçası olarak ortaklığı inceliyor. Odak noktası, bu anlaşmaların rekabet dinamikleri üzerindeki etkisini anlamak.

Microsoft’un OpenAI’nin yönetim kurulunda oy hakkı olmayan bir pozisyona sahip olmasına ve şirketin bir kısmına sahip olmadığını belirtmesine rağmen, Avrupa Komisyonu yatırımın AB Birleşme Yönetmeliği kapsamında incelemeye tabi olup olmayacağını değerlendiriyor. Komisyon özellikle ortaklığın rekabet endişelerine yol açabilecek kalıcı bir kontrol değişikliğiyle sonuçlanıp sonuçlanmayacağıyla ilgileniyor.

AB rekabet uygulayıcısı halen kanıt toplama sürecinde olduğundan, bugüne kadar bir antitröst soruşturmasının başlatılmasına ilişkin herhangi bir karar alınmamıştır. Komisyon’un soruşturmaya devam etmemeyi tercih etme olasılığı devam etmektedir.

Avrupa Komisyonu, anlaşmanın daha geniş antitröst etkileri konusunda bir yorumda bulunmadı. Komisyon sözcüsü, olası bir rekabet endişesi soruşturmasına geçmeden önce ortaklığın piyasa kontrolü üzerindeki etkilerinin net bir şekilde anlaşılması gerektiğini vurguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu